وبـــلاگ

بهترین شیوه یادگیری زبان 1

بهترین-شیوه-یادگیری-زبان-1

 

بهترین شیوه یادگیری زبان

بنده در این مقاله سعی می کنم تجربه یک ساله خود را در یادگیری، در اختیار شما زبان آموزان عزیز قرار دهم.

من هم مثل زبان آموزان زیادی کلاس های زبان ، نرم افزارهای آموزش زبان و شیوه های زیادی برای یادگیری زبان را شروع کردم، از یادگیری طوطی وار لغات زبان با شیوه های مثل تکرار ، کدینگ و .... تا خواندن کتابهای گرامر و حفظ قواعد زبان. ولی هیچکدام فایده آنچنانی برای من نداشتند و هر چه بیشتر می گذشت و لغات بیشتری یاد می گرفتم کمتر می توانستم از آنها در مکالمات استفاده کنم و راحت انگلیسی صحبت کنم و پس از گذشت یک سال از یادگیری زبان دلسرد شدم و رها کردم .

اما با توجه به علاقه و نیازی که برای یادگیری زبان داشتم سعی کردم ابتدا قبل از اینکه شروع به یادگیری زبان کنم در مورد شیوه اصولی یادگیری زبان تحقیق کنم و بهترین راه را پیدا کنم که در این مسیر پس از جستجو در سایت ها و مقالات زیادی که برای یادگیری انگلیسی نوشته بودند، تجاربی کسب کردم که سعی می کنم خلاصه آن را با شما زبان آموزانی که در ابتدای راه هستید به اشتراک بگذارم.

متاسفانه یکی از مشکلات خودم و سایر زبان آموزان، در ابتدای امر نداشتن برنامه و هدف مشخصی برای یادگیری زبان می باشد، عده ای از روی اجبار خانواده ها ، عده ای بخاطر اینکه دوستانشان به کلاس زبان می روند و برای اینکه از قافله عقب نمانند به کلاس زبان می روند و.... اینها ایرادات اساسی زبان آموزان در ابتدای مسیر می باشد. چون هدف و برنامه مشخصی برای یادگیری ندارند. برای یادگیری زبان باید هدف و الگوی مشخصی داشته باشید، یعنی فقط اینکه چون دوستانم زبان یاد گرفته اند و من هم باید یاد بگیرم دلیل محکم و قانع کننده ای نمی باشد، زیرا پس از گذشت مدتی در اواسط راه پس از نگرفتن نتیجه مطلوب انگیزه شما کاهش پیدا کرده، خسته و دلسرد خواهید شد و یادگیری را کنار خواهید گذاشت. تنها راه ممکن این است که شما باید به یادگیری زبان مانند نفس کشیدن احتیاج مبرم پیدا کنید تا در طول مسیر با یک خستگی کوچک کنار نکشید و انگیزه خود را از دست ندهید تنها صرف داشتن علاقه برای یادگیری زبان کمک چندانی به شما در طول مسیر نمی کند ، چه بسا زبان آموزانی زیادی قبل از شما بودند که به عشق یادگیری زبان شروع کرده اند و پس از گذشت چند ماه دست از یادگیری کشیدند.( یک راهکار روانشناسی مناسب برای افرادی که پشتکار ضعیف دارند: طبق یک قانون نانوشته شما زمانی که برای یک محصول پولی خرج کنید بیشتر تمایل به ادامه آن دارید تا اینکه همان محصول بصورت رایگان به دست شما برسد)

مشکل بعدی که من در مسیر یادگیری زبان متوجه آن شدم این است که من و بسیاری از زبان آموزان می خواهند زبان دوم را از طریق زبان مادری خود یاد بگیرند. برای یادگیری هر زبانی شما نیاز به استفاده از زبان مادری خود ندارید همانگونه که در کودکی برای یادگیری زبان مادریتان از زبان دیگری کمک نگرفته اید . پس اصل مهم در یادگیری زبان دوم این است که برای یادگیری زبان دوم به هیچ وجه نباید از زبان مادری (فارسی) خود کمک بگیرید. زمانی که شما لغات و عبارات را به زبان فارسی ترجمه می کنید عملا پروسه یادگیری را در ذهن خود کند می کنید، دلیل اینکه شما لغات و عبارات را ترجمه می کنید این است که ذهن به دنبال مفهوم یک جمله می گردد تا آن کار را انجام دهد ،ولی متاسفانه شما زمانی یک عبارت ناآشنا مانند جملات انگلیسی را می بینید یا می شنوید ذهن شما به دنبال مفهوم آن می گردد و چون مفهوم آن را متوجه نمی شود سریعا به دنبال معانی فارسی آن می گردد تا به مفهوم حقیقی جمله برسد.زیرا هر لغت فارسی با تصویرش از ابتدای کودکی در ذهن شما نقش بسته است وگرنه حروف فارسی هم به تنهایی معنی خاصی ندارند این لغت است که در ذهن شما مفهوم یک کار را می رساند، شما هم نباید هر لغت انگلیسی را ابتدا به فارسی در ذهن خود ترجمه کرده سپس از طریق آن لغت فارسی به تصویر و مفهوم لغت برسید ، باید این پروسه را کوتاه کنید و در همان ابتدا لغت انگلیسی را به تصویرش در ذهن خود متصل نمایید تا در حین صحبت کردن دیگر فکر نکنید و مستقیما با دیدن مثلا یک گل لغت انگلیسی گل در ذهن شما نقش ببندد یا با شنیدن لغت flower تصویر گل در ذهن شما نقش ببندد. این گونه است که می توانید بدون فکر کردن روان صحبت کنید.

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این موضوع می دهم.

در مرحله بعدی باید بدانید که یادگیری زبان کار یک شب و دو شب نیست. باید برای آن وقت بگذارید و صبور باشید. مطمئن باشید اگر در عرض سه ماه مکالمه زبان یاد بگیرید در عرض سه ماه هم اگر تکرار نشود، از یادتان خواهد رفت. پس اینکه یادگیری زبان چقدر زمان می برد بستگی به تلاش شما و انتظار شما از خودتان در یادگیری زبان خواهد داشت.

یک شخص می خواهد سلیس صحبت کند پس وقت بیشتری می برد، شخص دیگری می خواهد فقط در حد مکالمه اولیه یاد بگیرد و مطمئنا زودتر به نتیجه می رسد؛ ولی در این مقاله تمرکز ما بر یادگیری زبان بصورت روان می باشد. باید آنقدر داستان، فیلم و رمان گوش دهید و بخوانید تا ذهن شما بصورت ناخودآگاه جایگاه زبان دوم را پیدا کند .یک نکته هم که لازم است در اینجا به آن اشاره کنم یادگیری هیچ انتهایی ندارد چه بسا خیلی از انگلیسی زبانان هم هستند که در طول روز لغات جدیدی یاد می گیرند پس هر چه بیشتر در انگلیسی غرق شوید بیشتر یاد خواهید گرفت.

گام بعدی که در یادگیری زبان باید به آن اشاره کنم آشنایی با اصول یادگیری زبان دوم می باشد. یادگیری زبان دوم بصورت خودآگاه ( شیوه تدریس آموزشگاه های زبان ) کاری بسیار دشوار می باشد. حفظ طوطی وار لغات و گرامر کمک شایانی برای صحبت کردن به زبان آموزان نمی کند؛ زیرا هنگامی که شخصی از شما سوالی به انگلیسی می پرسد، شما ابتدا باید لغات مورد نظر را در ذهن خود پیدا کنید، سپس باید جمله بندی آن را با گرامرهای که فرا گرفته اید انجام دهید و در نهایت آن را به زبان بیاورید که این فرآیند بسیار زمان بر و خسته کننده می باشد و در بسیاری از مواقع امکان پذیر نمی باشد. برای اثبات این صحبتم مثالی برای شما می زنم : فرض کنید قانون جدیدی در دستور زبان فارسی آمده که کلماتی که بیش از 3 نقطه دارند را نباید در صحبت های خود بکار ببریم. تنها اتفاقی که اینجا می افتد این است که شما باید در ذهن خود به کلمه بعدی که می خواهید صحبت کنید فکر کنید که اگر بیش از 3 نقطه دارد بکار نبرید و این باعث مکث های طولانی در صحبت کردن شما می شود. یادگیری لغات و گرامر هم همین بلا را بر سر صحبت کردن شما می آورد؛ زیرا فرآیند صحبت کردن امری کاملا ناخودآگاه و طبیعی می باشد. شما باید به آن مرحله در زبان دوم برسید که به جای اینکه به کلماتی که در جمله می خواهید بگویید فکر کنید باید تصویر آن عمل یا فعل آن جمله ای که می خواهید برسانید در ذهن شما نقش ببندد، مانند زبان مادریتان که بدون فکر کردن صحبت می کنید. برای اینکه درک روشن تری از صحبت هایم داشته باشید اجازه دهید مثالی بزنم، فرض کنید شما در زبان مادری خودتان می خواهید بگویید که من می خواهم به مدرسه بروم شما درآن لحظه درذهن خودتان دیگر به کلمات : من ، میخواهم ، بروم ، مدرسه و یا نحوه قرار گرفتن آنها در جمله فکر نمی کنید، فقط بصورت ناخودآگاه بر زبان می آورید. شما اینجا در ذهن خود تصویر مسیر مدرسه یا مدرسه در ذهن شما نقش می بندد. درنتیجه وقتی می توانید در زبان دوم خود بصورت روان صحبت کنید که به کلمات جمله فکر نکنید بلکه به عملی که می خواهید انجام بدهید فکر کنید، اینگونه می توانید روان و بدون وفقه و سریع صحبت کنید.

در بخش دوم به نحوه یادگیری گرامر می پردازیم.

فرستادن دیدگاه جدید


ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با علامت * مشخص شده اند.

Captcha