وبـــلاگ

بهترین شیوه یادگیری زبان 2

بهترین-شیوه-یادگیری-زبان-2

بهترین شیوه یادگیری زبان

در مقاله قبل در مورد مشکلات عدیده ای که بر سر راه زبان آموزان در یادگیری زبان می باشد ، صحبت کردیم در ادامه مقاله می خواهم به نحوه یادگیری گرامر اشاره کوچکی نماییم.

برای یادگیری گرامر نیاز به حفظ قواعد گرامری نیست، من نه کامل کتاب های گرامر را رد می کنم و نه می گوییم آنچنان نیاز به یادگیری گرامر است. شما زمانی که به جای حفظ لغات، عبارات و جملات را یاد بگیرید بصورت ناخودآگاه گرامر شما هم کم کم بهبود پیدا می کند. اجازه دهید یادگیری گرامر را با یک مثال برایتان توضیح دهم : فرض کنید شما می خواهید برای اولین بار فوتبال بازی کنید و هیچ گونه اطلاعاتی هم از فوتبال ندارید، نه می دانید تعداد افراد درون زمین چند نفر هستند نه می دانید آیا توپ را باید با دست زد یا با پا و....

خب شما اگر در اینجا بروید کتاب اصول و قواعد فوتبال را بخونید و قوانین را یاد بگیرید مسلما زمانی که وارد زمین می شوید چون با تعداد زیادی از قوانین روبه رو شده اید نمی دانید در لحظه چه کاری باید انجام دهید و گیج می شوید . بهترین شیوه برای یادگیری فوتبال این است که ابتدا مشاهده کنید و ببینید همه دارند توپ را با پا می زنند پس یک قانون از قوانین فوتبال را یاد گرفتید، بعد که کم کم با این قانون آشنا شدید بروید سراغ قانون بعدی مثلا وقتی توپ خورد به دست بازیکنان خطا گرفته می شود و کم کم با قوانین آشنا می شوید، بدون اینکه کتابی از قوانین فوتبال را بخوانید. ولی زمانی که فوتبال بازی می کنید و داور خطا گرفته و می گوید آفساید، شما به راحتی متوجه نمی شوید که آفساید چیست و چرا خطا گرفته شده، خب اینجا شما می توانید به سراغ کتاب قوانین فوتبال بروید و کمی در مورد قانون آفساید بخوانید تا راحت تر متوجه قضیه شوید.

گرامر هم دقیقا به همین صورت است، شما باید وارد دنیای زبان شوید از مکالمات و داستانهای آسان شروع کنید تا بصورت ناخودآگاه جایگاه کلمات در ذهن شما نقش ببندد و زمانی هم که به جملات سختی برخوردید و متوجه نشدید از کتابهای گرامر کمک بگیرید ولی زیاد به کتابهای گرامر اتکا نکنید. اینگونه می توانید بصورت ناخودآگاه گرامر را یاد بگیرید و صحبت کنید.

خب حالا پس از بررسی مشکلات موجود بر سر راه زبان آموزان می رویم سراغ اصل مطلب و می پردازیم به راهکارها و روش های رسیدن به این سطح برای یادگیری زبان دوم .

زبان تشکیل شده از چهار مهارت : 1- شنیداری2- گفتاری 3- نوشتاری 4- خوانایی

به مهارت شنیداری و خوانایی ورودی ذهن گفته می شود و به مهارت گفتاری و نوشتاری خروجی ذهن گفته می شود.

شما برای یادگیری زبان ابتدا باید ورودی قابل فهم یعنی لیسینیگ (گوش دادن) و ریدینگ (خواندن) داشته باشید تا خروجی یعنی اسپکینگ (صحبت کردن) و رایتینگ (نوشتن)داشته باشید در غیر اینصورت راه را اشتباه می روید.

ورودی ذهن هم باید به گونه ای باشد که حدود 80درصد آن برای شما قابل فهم باشد و فقط 20درصد آن برای شما ناآشنا باشد و در عبارات یادبگیرید. مثلا اگر داستان یا فیلم سختی انتخاب کردید که در هر 100 کلمه آن بیشتر از 4 یا 5 کلمه برای شما نا آشنا بود آن متن یا فیلم برای شما مناسب نیست و باید از یک سطح پایین تر شروع نمایید.

در مرحله بعدی از یادگیری لغات بصورت تکی هم خودداری کنید و به جای آن لغات را در عبارات یاد بگیرید، اینگونه سرعت یادگیری شما 3تا4 برابر سریعتر خواهد شد همچنین یک لغت را باید حداقل در سه جای مختلف ببینید تا در ذهن شما نقش ببند تا بتوانید از آن در مکالمات خود استفاده کنید.

این قانونها را فراموش نکنید:

1-لغات را اگر می خواهید تکی حفظ کنید آن را با معنی فارسیش حفظ نکنید سعی کنید آن را با تصویر مربوط به لغت در ذهن خود گره بزنید و سعی کنید آن لغت را در عبارت یاد بگیرید تا اینکه بصورت تکی حفظ کنید.

2-گرامر نخوانید. برای یادگیری گرامر یک داستان در زمان های مختلف گوش دهید یا بخوانید تا ذهن شما با ساختار افعال در زمان گذشته ، حال و آینده آشنا شود

3-عمیق یاد بگیرید. سعی کنید آنقدر مطالب را تکرار کنید که در ذهن شما نقش ببندد. حداقل یک عبارت را باید 30 بار گوش دهید تا فراموشی آن کم شود. مانند رانندگی که شما در اوایل رانندگی برای شما سخت است و هر چه شما بیشتر سوار ماشین شوید و رانندگی کنید تجربه شما بیشتر می شود و بهتر می توانید رانندگی کنید.

4- گوش کنید و پاسخ دهید ( تکنیک سایه ) نه اینکه گوش دهید و تکرار کنید. داستانهایی را گوش کنید که در زمان گوش دادن از شما در مورد موضوع داستان سوال شود تا شما به آن پاسخ دهید و ذهن شما درگیر داستان شود. شاید در ابتدای راه کمی برای شما سخت باشد، ولی پس از گذشت زمان کم کم می توانید به سوالات جواب دهید و این قضیه روی مکالمه شما تاثیر شگفتی خواهد داشت.

5-به داستانهایی گوش دهید که مکالمات آن را یک شخص انگلیسی زبان واقعی ضبط کرده باشد یعنی همان کسی که در جوامع انگلیسی زبان زندگی می کنند تا با لهجه درست آشنا شوید.

 

توصیه آخر هم به زبان آموزان این است که برای یادگیری زبان پشتکار و صبر داشته باشند. یادگیری زبان دوم نیاز به زمان دارد، پس سعی کنید فیلم و داستان های را انتخاب کنید که برای شما دلنشین باشد که شما را خسته نکند پس از گذشت زمان متوجه پیشرفت خود خواهید شد.

به این محصولات هم سر بزنید:

http://elmokherad.com/shop?category=%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C

 

 

فرستادن دیدگاه جدید


ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با علامت * مشخص شده اند.

Captcha